Powrót na poprzednią wersję serwisu
Czcionka: A A+ A++
Kontrast: tryb podstawowy tryb czarno-biały z wysokim kontrastem tryb żółto-czarny z wysokim kontrastem tryb czarno-żółty z wysokim kontrastem

Budowa obwodnicy Dynowa

Bezpieczniej, wygodniej, szybciej , tym czterokilometrowym odcinkiem będzie się lepiej dojeżdżało w Bieszczady i południową część kraju – mówił marszałek Władysław Ortyl tuż przed symbolicznym wbiciem łopaty pod obwodnicę Dynowa. - Idziemy jako zarząd w obwodnice, jest to dla nas priorytet – podkreślał gospodarz regionu.

Gremialnym wbiciem łopat uroczyście rozpoczęła się budowa obwodnicy Dynowa. Dokonali go wspólnie marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, posłowie Wojciech Buczak i Andrzej Szlachta, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz lokalni samorządowcy - burmistrz Dynowa Zygmunt Frańczak i wójt Dynowa Wojciech Piech.

- To jest bardzo ważna obwodnica, bo kiedy mówimy obwodnica Dynowa, to od razu myślimy Bieszczady i Beskidy, droga 94 i autostrada A4, bo to wszystko są elementy połączone, które dają możliwość skomunikowania Podkarpacia - cieszył się marszałek Ortyl, podkreślając, że dopiero niedawno otwierana była obwodnica Czudca.

Obwodnica powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska.

- Dla rządu RP jest niezmiernie ważne, aby miasta, które do tej pory nie miały możliwości szybkiego rozwoju, a było to konsekwencją braku dostępności komunikacyjnej, zyskały takie możliwości. I tak się stanie w przypadku Dynowa, który dzięki obwodnicy trochę odetchnie. bo wyprowadzi ciężki ruch z miasta i pojawią się ułatwienia komunikacyjne w dostępie do miasta wojewódzkiego - docelowo po remoncie całej drogi wojewódzkiej - oraz dostępie do południa regionu – stwierdziła podczas uroczystości wojewoda Ewa Leniart.

- To niezwykle szczególny i szczęśliwy dla mnie dzień, bo ta inwestycja przez wiele lat była oczekiwana przez mieszkańców. Ja sam mieszkam za górką, na którą spoglądamy, jeździłem tędy przez lata nad San i wiem, jak ta obwodnica dla Dynowa jest potrzebna. Te dzień jest dla mnie tym bardziej szczęśliwy, że od początku mogłem uczestniczyć w decydowaniu o tak ważnej inwestycji. Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji- podkreślał członek zarządu Stanisław Kruczek.

Burmistrz Dynowa Zygmunt Frańczak wielokrotnie dziękował marszałkowi Władysławowi Ortylowi oraz zarządowi województwa za decyzję o powstaniu drogi. – Gdybyśmy jako miasto chcieli nawet pół miliona przeznaczyć co roku na wybudowanie sobie obwodnicy, wówczas sami mogą sobie państwo wyobrazić, ile lat musiałoby to trwać, jeżeli koszt inwestycji to 35 mln złotych- podkreślał burmistrz. Jednocześnie dziękował wojewodzie i parlamentarzystom za okazane wsparcie.

W skali Podkarpacia obwodnica Dynowa stanie się ważnym elementem poprawy skomunikowania południowej części województwa, poprzez skrócenie czasu przejazdu i poprawienie komfortu podróży. Zapewni również łatwiejszy dostęp do Bieszczadów i Beskidów z drogi krajowej nr 94 i autostrady A4.

- Cieszę się, że inaugurujemy wspólnie tę bardzo ważną inwestycję, która ma tak wielkie znaczenie dla miasta Dynowa, ale i dla południa województwa. Gratuluję wszystkim, którzy swą praca i decyzjami sprawili, że dziś budowa się rozpoczyna. Jak była to trudna decyzja świetnie wiem, bo jako wicemarszałek województwa brałem udział w jej podejmowaniu. – cieszył się podczas uroczystości poseł Wojciech Buczak.

 Budowa obwodnicy będzie kosztowała nieco ponad 35 mln złotych. Ponad 28,8 mln złotych to środki z RPO WP 2014-2020. Inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie działający w imieniu Województwa Podkarpackiego.Inwestycja zlokalizowana jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835, która stanowi ważny trakt komunikacyjny Podkarpacia i jednocześnie jest znaczącym połączeniem ze stolicą województwa lubelskiego. Wykonawcą nowej drogi jest firma EUROVIA POLSKA S.A., a inżynierem kontraktu Zamojska Dyrekcja Inwestycji Sp. z o.o.

- Ta inwestycja wyprzedza nasz program na kolejną kadencje 150 obwodnic, które chcemy realizować w ramach naszego programu na kolejne 4 lata. Szczęść Boże, aby szybko ta inwestycja została ukończona – mówił w Dynowie poseł Andrzej Szlachta.

- Bardzo serdecznie dziękuję zarządowi województwa za decyzje i przekazane środki, To kolejna inwestycja ważna dla Dynowszczyzny i tej części powiatu rzeszowskiego. Mam nadzieję, że obwodnica pomoże też w pozyskaniu nowych terenów inwestycyjnych i zachęci inwestorów – podkreślał starosta rzeszowski Józef Jodłowski.  

Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj wybuduj”. W jej ramach powstanie jednojezdniowa obwodnica Dynowa o łącznej długości 3,96 km.

- W ramach budowy powstaną ronda włączające obwodnicę do drogi wojewódzkiej nr 884 i 835, skrzyżowania z drogą gminną i drogami powiatowymi a także dodatkowe jezdnie w pasie drogowym. Wybudujemy chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie oraz zatokę autobusową. Ważne będzie powstanie kilku przejazdów kolejowo-drogowych na skrzyżowaniu z linią Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej – mówił przedstawiciel wykonawcy i kierownik budowy Piotr Żydek.

 W ramach obwodnicy powstaną także 3 mosty. Budowa drogi będzie okazją do regulacji potoków Ostrówek i Dynówka, stworzenia odwodnienia traktu, wraz z kanalizacją deszczową oraz wybudowania dwóch zbiorników wód opadowych. 

To nie pierwsza inwestycja, która w ostatnich latach powstała w ciągu tej drogi. To na jej szlaku zbudowano łącznik do autostrady A-4 w Gorliczynie oraz jego przedłużenie do drogi krajowej nr 94 w Gwizdaju. Przebudowano także kompleksowo odcinek Sieniawa – Gorliczyna. Już wkrótce zakończy się przebudowa mostu na Sanie w Ubieszynie.

Jednocześnie na końcowym etapie są prace projektowe nowego odcinka drogi Gwizdaj – Przeworsk i modernizacja odcinka Przeworsk – Kańczuga. W trakcie projektowania jest także odcinek Szklary – Dynów, a do nowej perspektywy finansowej wstępnie przymierzane są praca na odcinkach Kańczuga – Szklary i Dynów – Grabownica Starzeńska

Zakończenie prac przy obwodnicy Dynowa zostało zaplanowane na trzeci kwartał 2020 roku. Marszałek Władysław Ortyl już zaprosił na uroczyste oddanie drogi do użytku dla kierowców za rok.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

FOTO Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Biuro prasowe UMWP


Zobacz również poprzednie aktualności

komunikat
Komunikat
Data dodania: 30-05-2023 r.

Budowa węzła na skrzyżowaniu autostrady A4 z DW nr 986 w miejscowości Ostrów - karta informacyjna

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zamieszcza w linku poniżej... czytaj dalej

Ruszyła budowa drugiego mostu w Jarosławiu
Inwestycja
Data dodania: 19-05-2023 r.

Ruszyła budowa drugiego mostu w Jarosławiu

W dniu 16 maja 2023 roku odbyło się symboliczne wbicie łopaty dla inwestycji składającej s... czytaj dalej

Likwidacja szkód powodziowych – zakończenie programu RFIL
Inwestycja
Data dodania: 28-04-2023 r.

Likwidacja szkód powodziowych – zakończenie programu RFIL

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zakończył realizację dwulet... czytaj dalej

Zamówienia publiczne
Drogi i mosty
Oferty pracy
Logo Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego